S predsednikom Squash zveze Slovenije, Gregorjem Kustecem, sva nekaj dni pred prvim dnem prihajajočega leta, segla po kozarcu in nazdravila. »Vsekakor naj bo leto 2022 maksimalno potno, znojno, polno tekmovanj in druženja,« je bila predsednikova prva misel in zaokrožena srečnonovoletna poslanica vsem ljubiteljem squasha.

Potem sva o prihajajočem letu in željah razpravljala dalje.

Predsednik (odločno): »Če bi bile želje ribe, bi jih vsi lovili z mrežami…, a se na to v squash zvezi ne bomo zanašali in stanje vzeli kot pribito, ampak bomo za naš šport in panogo sprejeli tiste najboljše odločitve, ki nam bodo na voljo in v aktivnostih zagnano vztrajali naprej.« Potem se je odločil, da vsakemu ‘sektorju’ pošlje še svojo dobro misel:

Članom:

»Kaj je srce športa? Uspeh; in to da ravnaš prav. Kaj je važneje, prvo ali drugo? Oboje je enako pomembno. Uspeh sledi temu, da ravnaš prav. Toda ali ni tako, da nekaterim uspe, četudi ne ravnajo prav? Ne! Če ne ravnaš prav, to nikdar ne vodi k uspehu. Če ne ravnaš prav in uspeš, to ni prava pot. Brez fair playa ni resničnega uspeha.«

Mladincem:

»Rad bi, da bi razumeli igro. Celostno, ne le afnanja z loparjem in žogico. Bistvo ni v tem, da igraš brez napak. Bistvo je v tem, da si drzen. Da si nevaren. Prefinjen.«

Klubom:

»V človeški naravi je, da je ob soočenju s težavami prav najglobje osebne stvari najtežje spraviti iz sebe in jih logično preučiti. Ponavadi se opotekamo naokrog in krivimo vse, razen tistega, kar nas globoko v sebi žre… Poglejmo resnici v oči: stanje v slovenskih squash klubih je ☹. Ampak to ne pomeni, da se ne bomo še naprej zagnano borili za razvoj squasha. Predvsem največjima centroma, Squashlandu in Konexu želim, da zbereta kritično energijo in zgradita močno klubsko sceno, ki bo tako trdna, da bo omogočala kontinuiran razvoj. Prav tako je želja, da se tudi trenutno najaktivnejša kluba na svoja igrišča potrudita pritegniti kar največ podmladka, otrok in rekreativcev, svojo vlogo v širjenju squasha pa bi morali okrepiti tudi drugi, manjši klubi.«

Trenerjem:

»Modreci pravijo: največ nas naučijo vprašanja in situacije na katera ne moremo hitro odgovoriti oziroma jih ne znamo takoj razrešiti. Naučijo nas premišljati in poglobljeno iskati rešitve. Če nekomu daš hiter odgovor, je deležen le del uvida v rešitev problema. Če pa mu zastaviš vprašanje, bo sam iskal celostne odgovore. Ko jih bo našel, jih bo bolj upošteval. Težje, kot je vprašanje, bolj zagreto iščemo odgovor. Bolj zagreto kot iščemo, več se naučimo. Pod stresom (tekme) se um lahko nagne na eno ali drugo stran, na pozitivno ali na negativno: lahko se vklopi ali izklopi, zablokira. Moje izkušnje in opažanja: kam se bo preusmeril um pod stresom, je zelo odvisno od urjenja, treninga. Brez vas trenerji, ne člani, ne mladinci ne bi dosegali rezultate, kot jih. Za nazaj in za naprej, hvala za vaše sistematično delo in entuziazem.«

Rekreativcem:

»Smisel rekreativnega squasha je v tem, da odigraš čudovito igro. Zmaga je sekundarnega pomena – zakaj bi sploh hotel zmagovati v igri, ki ni čudovita?«

Sodelavcem v SQZS:

»Vztrajajmo v svojem delu – pridobivanju sredstev za nastope reprezentantov, delo z otroci, investicijo v mobilno igrišče, organizacije rekreativnih turnirjev, promocijo, obveščanje – in vztrajajmo v želji omogočiti, kar se ta trenutek kaže kot možno. To je organizacijo državnih prvenstev, odprtega mladinskega prvenstva, evropskega ekipnega prvenstva in balkanskega prvenstva v letu 2022. Zaenkrat kaže dobro, kaj se bo iz vsega izcimilo, pa žal nimamo ekskluzivnega vpliva.«

Potem sva s ‘precednikom’ spregovorila še o načrtovanih tekmovanjih v naslednjem letu, željah, upanjih:

»Cilj naših aktivnosti je na igrišča pripeljati čim več rekreativnih tekmovalcev. Načrtujemo izvedbo vsaj 20 rekreativnih turnirjev, ki bodo na igrišča pripeljali preko 400 igralcev. Eden pomembnejših ciljev v prihodnjem letu je polno zaseden in uspešno izveden Masters v Ljubljani.«

»Po lanski odpovedi si močno želimo izvesti Evropsko ekipno prvenstvo, divizije 3. Naše želje, cilj in pričakovanja so uvrstitev moške in ženske ekipe v višji rang. Seveda gre za zelo ambiciozne, a ne nerealne cilje. V športu moraš biti ambiciozen in drzen. Imamo zelo dobro in tudi izenačeno žensko ekipo iz dveh najmočnejših slovenskih klubov, ki jo poganja mladost, želja po uspehu in kvaliteten organiziran trening. Pri moški ekipi računamo na kombinacijo izkušenj in mladosti. Do uresničitve teh izmuzljivih ciljev vodijo težke poti, ampak tega strokovnega štaba in predvsem igralcev ne sme biti strah. Strah je morilec razuma. Z njim se mora športnik znati soočati in ga premagati. Kjer je bil nekoč strah, se bodo umestili uspeh, zmaga, samozavest.«

»V letošnjem letu se izteka mladinski mandat do sedaj najbolj uspešni generaciji mladincev v Sloveniji vseh časov. Mladinsko kategorijo bodo zapustili Luka Kustec, Manca Demšar, Pika Rupar in Nika Urh, vsi redno uvrščeni med najboljših 20 na ESF mladinski lestvici. V letu 2022 je njihov ‘glavni turnir’ Evropsko mladinsko prvenstvo, ki je načrtovan aprila na Nizozemskem. Tako kvalitetnih posameznikov in posameznic za nastop na EMP še nismo imeli, zato si drznemo upati na višje pozicije na lestvici najboljših, ki jih trenutno držita Nina Kustec (26. mesto, 2016) in Blaž Porenta (39. mesto, 2019).«

Toliko Grega o realnih ciljih v prihodnjem letu, za poti v nadaljnjih letih pa nam je navrgel še nekaj modrih misli od tu in tam, misli, ki so se mu kot zagnanemu igralcu squasha – in drugih športnih izzivov – zapisali v spomin in mu pomagajo pri vsakdanjem prebijanju iz enega v drugo leto:

-Ko greš na zabavo je pomembno tvoje razpoloženje. Ko tekmuješ v športu, ko igraš na turnirju, se maksimalno boriš ne glede na razpoloženje.

-Ko prideš v roke trenerju, je prvi nauk, ki si ga moraš neizbrisno zabiti v glavo:  temeljna resnica je, da se je vsega mogoče naučiti.

-Pričakuj le tisto, kar se dogaja med bojem. Tako ne boš nikoli presenečen.